BLOG

Obniżone narządy i nowoczesna PESSAROTERAPIA

Zaburzona statyka narządów miednicy mniejszej (np. obniżenie macicy, pęcherza, jelita grubego) to jedna z najbardziej dokuczliwych komplikacji poporodowych, a dla kobiet kochających sport – wręcz koniec świata.

W jaki sposób pacjentki najczęściej sygnalizują obniżenie narządów?

 • „wypada mi macica”
 • „coś mi wystaje z pochwy”
 • „jest tam coś, czego nie było”
 • „mam uczucie, jakbym miała jajko w pochwie”

W jaki sposób to odczuwają?

 • uczucie ciężkości w pochwie lub w dolej części brzucha
 • uczucie ciała obcego w pochwie
 • uczucie kału w pochwie (czasem przy obniżeniu jelita)
 • wypukłość przy wejściu do pochwy

Powyższe objawy nasilają się w drugiej połowie dnia lub po aktywności.

Kto jest narażony?

 • kobiety po porodzie siłami natury, szczególnie po porodzie kleszczowym lub z użyciem próżnociagu
 • kobiety w okresie menopauzy
 • kobiety, które za szybko wróciły do aktywności fizycznej po porodzie siłami natury, np. biegaczki (dlatego dla bezpieczeństwa należy odczekać co najmniej 6 miesięcy, zanim się powróci do biegania, a w przypadku matek karmiących nawet rok)

Jak to leczymy?

Jeżeli nie doszło do bardzo poważnych uszkodzeń „aparatu więzadłowego” podtrzymującego narządy, czyli w przypadku, gdy np. macica nie wypada zupełnie z pochwy, to jest jeszcze nadzieja, że wszystko wróci na swoje miejsce. ;) Jeśli jednak do takich uszkodzeń doszło, to niezbędna będzie operacja lub dożywotnie stosowanie pessara.

W przypadku obniżenia narządów lekkiego stopnia można wykonywać ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę uroginekologicznego. Szczególnie należy trzymać się zaleceń co do tego, czego NIE robić, żeby nie pogorszyć sytuacji i dać szansę organizmowi na samodzielną regenerację. Doświadczony lekarz na moim ostatnim szkoleniu zaproponował, aby używać pessary w początkowym okresie powracania do aktywności fizycznej po porodzie. Uważam, że jest to świetna sugestia, ponieważ nikt nie wie, jaką strukturę tkanki łącznej wylosował na genetycznej loterii, a jej rodzaj również odpowiada za ryzyko obniżania się narządów.

Wracając do tematu – jeżeli mamy już odczuwalne obniżenie, najlepiej wspomóc się pessaroterapią.

Co to jest pessar?

W dużym skrócie to taka „orteza dopochwowa”. Jest ich wiele rodzajów, jednak przy obniżonych narządach najczęściej stosuje się te kostkowe (fot.). Pessar wkłada się rano na cały dzień i wyjmuje na noc (to bardzo ważne, by nie zapomnieć go wyjąć!) lub wkłada się tylko na czas wysiłku fizycznego i wyjmuje bezpośrednio po nim. Nie należy uprawiać seksu z włożonym pessarem! Powinien być całkowicie niewyczuwalny, a na pewno nie może powodować dyskomfortu. Pessary stosuje się również przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, lecz mają one prawie zawsze inne kształty. Od tej reguły są wyjątki i czasem w obu przypadkach możemy używać tych samych wkładek, ale to już jest wiedza specjalistyczna i nie chcę Cię nią zanudzać. :)

Czy muszę go nosić już całe życie?

Na szczęście w większości przypadków NIE. Pessar daje „odpocząć” więzadłom, na których są zawieszone nasze narządy, dzięki czemu mają możliwość szybszej regeneracji. Pessar sprawia, że więzadła nie są tak mocno rozciągane przez grawitację i amortyzuje dodatkowe codzienne obciążenia, jak np. kaszel, kichanie, bieganie itp.

Jak wygląda badanie i dobór pessara?

Diagnozę powinien postawić lekarz. My, jako fizjoterapeuci uroginekologiczni, możemy tylko potwierdzić diagnozę i zrobić testy na własny użytek i w celu dopasowania odpowiedniego pessara. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej na plecach podczas próby parcia, z użyciem wzierników dwułyżkowych w różnych układach, w zależności od tego, co chcemy zbadać. Wtedy możemy dopasować pessar z naszego zestawu próbnego. Po ustaleniu i wypróbowaniu odpowiedniego rozmiaru zostaniesz poinstruowany, jaki pessar zakupić. Nauczymy Cię również jak go zakładać, wyjmować i dbać o jego higienę.

Ile kosztuje pessar?

Pessar kosztuje zazwyczaj od 35 do 140 zł – w zależności od jego kształtu i materiału, z którego jest zrobiony. Jego koszt jest więc niczym w porównaniu z ryzykiem, które niesie ze sobą jego brak.

Wygląd pessara może niektórych odstraszać, ale on naprawdę pomaga i leczy! Przykładowo: kobietom, którym „mocz leje się po nogach” podczas biegania, a ich pasją jest właśnie bieganie, pessar przywraca nadzieję.

Jeżeli któryś z powyższych problemów dotyczy Ciebie i masz pytania – z chęcią na nie odpowiem.

W moim w gabinecie możemy wspólnie taki pessar dopasować, więc serdecznie zapraszam.

blog image
Wróć
decor
decor